გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ო. ჰენრის მოთხრობა ,,ბოლო ფოთოლი“
|
საგანი/პედაგოგი
|
რუსული ენა და ლიტერატურა/ლუიზა ლევანდოვსკაია
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო საფეხური / IX კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეებს განუვითარდებათ გაცნობითი და ძიებითი კითხვის, საუბრის,
წერის და სოციალური უნარ-ჩვევები
|
მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
მოსწავლე გაეცნობა ცნობილი ამერიკელი მწერლის ო. ჰენრის სემოქმედებას.
იმსჯელებს, ისაუბრებს, გააკეტებს დასკვნებს და გაანალიზებს მიღებულ ინფორმაციას
·
მოსწავლე შინაარსის გაგების გაადვილების მიზნით იყენებს
სათანადო სტრატეგიებს
·
ტექსტს ყოფს
შინაარსობრივ ნაწილებად და განარჩევს მთავარ
საკითხს.
·
გამოაქვს
დასკვნა ტექსტიდან გამომდინარე.
|
წინარე ცოდნა
|
ლექსიკური მარაგი, გრამატიკული
ცოდნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწაავლეებს ვაფასებ წინასწარ
შედგენილი შეფასების სქემის
მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: სახელმძღვანელო,
დაფა, თვალსაჩინოება, დამატებითი ლიტერატურა, კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
კლასის ორგანიზაცია, მისალმება-2 წთ.
გაკვეთილის A ფაზა-გამოწვევა.
აქტ. 1- გონებრივი, იერიში 5-7 წთ.
მასწავლებელი სვავს კითხვებს:
1. ვინ
ყვება ამ მოთხრობაში ასახულ ამბავს?
2. ვინ
არის მოთხრობის მთავარი გმირი?
3. რა
დამოკიდებულება ჰქონდათ მეგობრებს ერთმანეთში?
4. როგორი
ადამიანი იყო ბერმანი?
გაკვეთილი B ფაზა-
ცოდნის კონსტრუირება
აქტ. 2 - მოსამზადებელი სამუშაო.
·
ტექსტში გამოყენებული ახალი სიტყვების დამუშავება-შესწავლა
·
სიტყვების სწორი წარმოთქმა
·
ბიოგრაფიული ცნობები ო. ჰენრის შესახებ
აქტ. 3. გაცნობითი კითხვა - 10 წთ.
·
მოსწავლე კითხულობ ტექსტს, ყოფს ნაწილებათ და ასათაურებს
·
მოსწავლე პასუხობს 10-12 კითხვაზე სწორია თუ არა?
,,კი“, ,,არა“
აქტ. 4. ძიებითი კითხვა - 10 წთ.
·
მოსწავლე ყურადღებით კითხულობს ტექსტს და პასუხობს
დასმულ კითხვებს
·
მოსწავლე აკეტებს მასწავლებლის მიერ მიცემულ ტესტს
გაკვეთილის C ფაზა - რეფლექსია.
მასწავლებელი აფასებს კლასის მუშაობას - 3 წთ.
·
საუბრისას აზრობრივი საუბრისას თანმიმდევრობა
·
საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა
·
ლექსიკური, გრამატიკული კონსტრუქციის სწორი გამოყენება
·
საშინაო დავალება - 3 წთ.
·
,,ბოლო ფოთოლი“ თხრობით
·
დავალება N5, N6 - ტექსტის გამოყენებით
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment